En trogen samarbetspartner förlänger!
Vi vill tacka McDonald's med dess ägare Anna och Magnus Pojen för fortsatt samarbete under 2018. Anna och Magnus är två starka profiler i Örebro som inte bara stödjer föreningslivet ekonomiskt utan visar på sitt engagemang genom att följa idrotten nära och gärna på plats vid matcher. Vi i KIF Örebro som här representeras av Freja Olofsson från A- laget, är glada för att få fortsätta vara en del i den satsningen.
KIF Örebro DFF
22 mar 2018
0kommentarer
Seger över Västerås!
KIF Örebro tog en fin skalp när seriekollegan Västerås BK30 besegrades med 0-4 på bortaplan i en träningsmatch. Vi lyssnar med tränare Fredrik Biörs. Grattis till segern! Berätta om matchen. - Tack för det! Det var en match på en väldigt liten plan där Västerås spelade fysisk fotboll. Vi hade lite svårt första 10 minuterna, men successivt tog vi över alltmer. Vi hittade igenom deras presspel och försvar bättre och bättre och sett över hela matchen var vi klassen bättre. Vi gjorde hela sju byten och luftade faktiskt hela truppen, förutom Maja Göthberg som är skadad och inte spelade, berättar Fredrik Biörs. Var vi illa ute första 10 minuterna? - Det skulle jag inte säga, men de satte oss under viss press. Vad är du mest nöjd med? - Det är många som gör det bra och nu lossnade det framåt också. Målskyttet har vi jobbat hårt med, så det var bra, tycker Fredrik Biörs. Vad vill du helst förbättra? - Vi hade lite för mycket bolltapp på mittplan. Ett bättre lag hade nog kunnat straffa oss hårdare där, funderar Biörs. Går förberedelserna inför säsongen enligt plan? - Vi har en bit kvar, såklart, men den 14 april när vi möter Sundsvall i premiären ska vi vara riktigt bra. Men, det var såklart starkt av oss att vinna klart över en seriekonkurrent på bortaplan. Det är vi väldigt nöjda med, avslutar Fredrik Biörs. Västerås BK30- KIF Örebro 0-4 Målskyttar: Courtney Strode 2, Hanne Gråhns, Addison Steiner Text: Jan Holgersson
KIF Örebro DFF
17 mar 2018
0kommentarer
Frukostmöte med samarbetspartners!
I morse var vi med på "PreWork", frukostmöte med Club254's samarbetspartners på 4:e våningen på Behrn Arena. Tränare Stefan Ärnsved blev intervjuad om förberedelserna inför säsongen och målsättning med densamma. På bilden ett gäng frukostmätta och glada ledare och spelare. Stefan Ärnsved, Hanne Gråhns, Frida Abrahamsson, Freja Olofsson och Fredrik Biörs.
KIF Örebro DFF
16 mar 2018
0kommentarer
Handla på ICA Parkhallen, EKO eller City!
Mellan torsdag den 15 mars och lördagen den 17 mars kan du stödja KIF Örebro genom att handla på ICA Parkhallen, EKO eller City! Passa på att göra en extra insats för KIF Örebro genom att lägga ditt kassakvitto i vår ”insamlingslåda”. 5% av din inköpssumma går tillbaka till föreningen! Kom igen nu och stöd någon av dessa tre ICA affärer och då har du också möjlighet att stödja vår ungdoms- och elitverksamhet i KIF Örebro!
KIF Örebro DFF
15 mar 2018
0kommentarer
Loxia Group, ny samarbetspartner till KIF Örebro!
Vi välkomnar Loxia Group som ny samarbetspartner 2018! Vi är väldigt glada att ha med er i vårt team. På bilden ser vi Kristin Gabrielsson från Loxia Group och Freja Olofsson från KIF Örebro. Loxia Group erbjuder spetskompetens inom hela kedjan: projekt och byggledning, projektering, markförhandling, geoteknik och miljö. Besök Loxia Groups hemsida här.
KIF Örebro DFF
14 mar 2018
0kommentarer
Visa fler nyheter